*Slike se ne nujno ujemajo z dejanskimi izdelki!
Torba vašega šolarja bo verjetno najbolj delovna šolska potrebščina vašega šolarja. Navadno je ne kupujemo zgolj za eno šolsko leto, zato želimo, da je kvalitetna in, da prenese težo vedno težjih in debelejših učbenikov. Prenesti mora vsakodnevno uporabo, vključno s potjo v šolo in nazaj, pri tem pa mora biti kar se da udobna, da ne posega v dobro počutje šolarja. Ker zna biti nakup torbe precej stresna naloga, sploh, če se želje vašega otroka razlikujejo od vaših, smo vam spodaj pripravili nekaj smernic, da bosta tako izbira kot nakup, lažji in predvsem manj stresni izkušnji.
Pri nakupu torbe upoštevajte otrokovo starost. Prvošolček potrebuje drugačno torbo od otroka, ki obiskuje 7. razred. S hitrim razvojem otroka raste tudi njegova šolska torba, zato upoštevajte, da bo otrok torbo nosil le par let - nikakor torej ne kupujte prevelike torbe z mislijo na to, da bo otrok v njo “zrastel”, saj lahko s tem močno škodite otrokovemu gibalnemu razvoju.
Izberite pravo velikost. Zelo pomembno je, da torba otroku ni prevelika, saj lahko prevelika torba, ki je posledično tudi pretežka, vodi v razvojne težave iz katerih se razvijejo napačni gibalni vzorci, slaba drža in bolečine pri gibanju. Širina torbe mora biti razmeroma sorazmerna s širino otroka. Na primer, majhen otrok se ne bi smel odločiti za torbo, ki je primerna velikosti odrasle osebe. Višina torbe naj sega nekje od približno dva centimetra pod lopaticami, do nivoja pasu ali le malo nad pasom. Upoštevajte tudi 10% pravilo. Teža šolske torbe (vključno s knjigami, učbeniki in ostalimi šolskimi potrebščinami) ne sme presegati od 10-15% teže vašega otroka.
Vir slike: pexels.co
Torba otroka, težkega 20 kg, tako ne sme presegati 3 kg, torba otroka s 35 kg pa je lahko težka največ 5,25 kg
Če ima torba trakove za okoli prsi ali pasu, naj bodo ti pravilno nameščeni. Nekatere torbe za najmlajše imajo dodane tudi trakove, ki se zapnejo okoli pasu ali prsi, kar omogoča, da torba ostaja na mestu in ne povzroča neprijetnosti pri hoji. Pri tem pazite, da so trakovi na pravilnem mestu. Trak za čez pas se mora oviti okoli pasu vašega otroka, trak za čez prsi pa je potrebno prilagoditi tako, da zategne naramnice do te mere, da se lahko roke še vedno prosto gibljejo. Višina prsnega pasu ni toliko pomembna, nameščen naj bo tam, kjer je otroku najbolj udobno.
Izberite torbe z žepi, različnimi predali in razdelilniki. S tem boste namreč zagotovili najboljšo porazdelitev dodatne teže, prav tako pa bo imel otrok boljši pregled nad vsebino v torbi. Težje predmete (zvezki, učbeniki …) namestite bližje otrokovemu hrbtu, medtem, ko so lahko lažji predmeti dlje od telesa.
Tukaj kakovost res šteje. Pri nakupu šolske torbe se bodo vrnili spomini iz časov, ko ste za svojega otroka kupovali prvo opremo za dojenčke - tako kot ste mu takrat želeli zagotoviti kar se da največjo varnost in udobje, mu to zagotovite tudi v času šolanja. Ko boste iskali kakovostno torbo upoštevajte naslednje nasvete:
Upoštevajte otrokove želje. Zelo pomembno je tudi, da otroku omogočite sodelovanje pri izbiri njegove torbe. Vsak dan jo bo namreč nosil v šolo in nazaj. Medtem, ko sta ustrezno prilagajanje in dobra kakovost najpomembnejša dejavnika na katera moramo biti pozorni, je slog še vedno pomemben element. Vedeti želite, da je vašemu otroku dejansko všeč torba, ki jo bo uporabljal tekom leta.
Če vaš otrok želi torbo, ki je nizke kakovosti s slabim prileganjem, samo zato ker ima povsod priljubljen lik iz risanke ali filma, lahko še vedno sklenete kompromise z naslednjo strategijo: