🖤 Cel mesec norih Black Friday popustov 👉🏻 -> ! Preverite
Telefonska naročila: 02 620 08 80 pon - pet: 8:00 do 16:00
FAQ   •  Načini plačila   •  Dostava   •  Garancija   •  Kontakt
  • Telefonska naročila
    02 / 62 00 880Brezplačna dostava za
    za izdelke v posebni ponudbi!
X
RSS

Blog

Matrični tiskalniki in njihovo delovanje

Matrični tiskalniki spadajo med najstarejše tiskalnike. Za tisk se uporablja tiskalna glava, ki ima navpično nameščene iglice. Te iglice ob pomikih tiskalne glave tvorijo matrike, ti pa predstavljajo znake. Ta tehnologija tiskanja velja za najcenejšo še danes - saj so stroški tiska na posamezno stran najnižji.

Delovanje

Takšen matrični tiskalnik za tisk potrebuje tiskalni trak iz posebnega tekstila, ki je prepojeno s črnilom. Trak je v večini primerov enobarven; obstajajo sicer tudi možnosti dvobarvnega ali večbarvnega, v barvah lahko natisnemo le posamezne znake. Tiskalni trak je med tiskalno glavo in papirjem, ob vsakem udarcu iglice po traku pusti sled na papirju - podoben proces kot pri pisalnih strojih.
Večje število kot imajo tiskalne glave iglic, boljša je ločljivost tiska - znaki so namreč predstavljeni z matrikami na papirju. Če je število pik večje, je tudi izpis boljši. Dandanes so večinoma v uporabi še 24-iglični tiskalniki - kar pomeni, da ima na tiskalni glavi 24 iglic. Se pa debeline iglic razlikujejo med posameznimi proizvajalci.
S krmiljenjem poskrbimo, da posamezne iglice udarijo na pravilnih mestih in tako oblikujejo matriko znaka. Tiskalnik lahko uporablja le nabor znakov, ki jih ima shranjene v lasten spomin. Izpis na matričnih tiskalnikih ni primerljiv z izpisom laserskih ali brizgalnih tiskalnikov. Način tiska je le v najbolj osnovni obliki - to je Draft način. Zaradi tega znaki niso vedno takšne oblike, kot bi morali biti. To se lahko izboljša z zgostitvijo matrike tako vodoravno kot navpično, glava v tem primeru pride na eno vrstico večkrat. Samo tiskanje je sicer počasnejše, je pa izpis boljši.

Matrične tiskalnike lahko najdete v različnih izvedbah, ki so namenske za določene potrebe. To so tiskalniki, namenjeni za tisk v hranilne knjižice, potne liste, prometna dovoljenja. To so posebej oblikovani tiskalniki, ki poskrbijo, da se tisk začne na točno določeni višini, ima nabor točno dolečnih znakov. Prav tako je namenjen za tisk debelejših dokumentov (npr. knjižice, potni listi, itd..). Zaradi tega se je teh tiskalnikov tudi prijel naziv ''šalterski tiskalnik''.

Prednosti in slabosti matričnih tiskalnikov

Prednosti:
- nizki stroški tiskanja,
- izraba tiskalnega traku poteka počasneje,
- za tisk se lahko uporablja tudi neskončni papir,
- tiska se lahko v kopijah,
- obstajajo različni modeli, ki so namenjeni za različno uporabo,
- so zanesljivi in dovolj robustni, da jih lahko uporabljate tudi v prašnih prostorih, saj jih ne more uničiti prah ali umazanija,

Slabosti:
- grafična ločljivost je nizka,
- barvni tisk ni možen - razen dvobarvni ali tribarvni znaki v redkih primerih,
- tiskalniki so zelo hrupni - če jih imate v pisarnah, je potrebno namestiti protihrupna ohišja,
- tiskalna glava je občutljiva na papir - če je papir zelo trd ali pri večplastnem neskončnem papirju se lahko zlomijo tiskalne iglice, ki udarijo na napačno mesto, kar pokvari tiskalnik.

Tiskanje in razvoj do danes

Pred leti, ko se je začela širitev računalnikov na vsa področja poslovanja in življenja nasploh, tiskalniki za pisarno in dom so izgubili na ceni, širiti se je začela miselnost o t.i. brezpapirni pisarni in sama ideja se je zdela uresničljiva takoj. Vendar, čeprav je bilo še tako lepo slišati, da kar naenkrat ne bo več tiskalnikov, ki povzročajo ropot in včasih do neba vpijoče stroške, da bo vse potekalo preko računalnikov, dlančnikov, pametnih telefonov - pa temu še danes ni tako.


Vsi strokovnjaki, ki so napovedovali ta tehnološki višek razvoja, so seveda zapostavili zelo pomembno dejstvo - niso namreč upoštevali človeški faktor - torej samega uporabnika, ki s temi napravami in z vsemi podatki dela in seveda z njimi živi. Čeprav se vedno bolj opozarja na ohranjanje narave in varčevanje z naravnimi viri pa je tiskanje dandanes v porastu - tiska se več kot prej. Nov papir dobimo ob vsaki priložnosti - račun, ko spijemo kavo, dobimo parkirni listek, plačujemo račune in še bi lahko naštevali. Vedno znova se pojavijo nove tehnologije, ki seveda obljubljajo, da kmalu ne bo potrebno več dokumentov v tiskanih oblikah. Vendar na vse dosedanje izkušnje bomo verjetno še kar dolgo razne dokumente, račune, recepte, tu in tam še kakšno elektronsko sporočilo raje natisnili.

Zaradi vseh naših potreb je na trgu malo morje različnih tiskalnikov, kateri zadovoljujejo še najmanjše želje zahtevnih uporabnikov. S spodnjim zapisom bomo na kratko poskusili predstaviti posamezne tehnologije tiskanja ter pomagati uporabnikom, da se znajo odločiti za pravilen tiskalnik, glede na lastne potrebe in želje. Spremljate pa tudi naše naslednje zapise v blogu, ker bodo vsi navedeni tipi tiskalnikov tudi zelo obširno predstavljeni.

Tehnologija tiskanja

Ker se tiskanje razlikuje po sami tehnologiji, tiskalnike delimo na:

- matrične tiskalnike - matrična tehnologija tiska je najstarejša metoda tiska, ki je v rabi še danes. Za tisk se uporabljajo iglice.Uporaba na poštah, bankah, uradih - za razne obrazce. Drugo ime tudi šalterski tiskalnik.
- vrstične tiskalnike - tiska celotne vrstice namesto posameznih znakov. Tiska se na neskončen papir, je za uporabnike, ki veliko tiskajo in ne potrebujejo kvalitete. Tisk je s tiskalnimi trakovi, stroški tiska so najnižji.
- brizgalne (InkJet) tiskalnike - uporabljajo tekoče črnilo. Od nizkocenovnih do visokokakovostnih, za uporabo doma in v pisarnah.
- laserske tiskalnike - najbolj razširjen tip tiskalnika. Odlikuje ga zapleteno delovanje; hiter in kvaliteten izpis. Uporablja prah iz tonerja, obstaja črnobel ali barvni tip. Razširjen predvsem za uporabo v pisarnah, pa tudi rabo doma.
- termične tiskalnike - za tisk uporabljajo toploto. Uporaba za tisk nalepk, za črtne kode. Obstajajo v različnih izvedbah.
- večnamenske naprave - v eni napravi je združen tiskalnik, fotokopirna enota, skener in včasih celo naprava za faksiranje. Obstajajo črnobele in barvne naprave. Kakovost se razlikuje.

Ob sami izbiri tiskalnike je zelo pomembno razmisliti, zakaj ga boste uporabljali. Včasih je celo bolje nabaviti več različnih tiskalnikov, na katerih opravljate različne tiskalne posle. Čeprav se morda zdi investicija v takih primerih visoka, pa je vsekakor vredna razmisleka, saj bo prihranek dolgoročen.

Kaj pomeni pojem ''ločljivost tiskanja''

Ko ste kupovali tiskalnik, ste verjetno opazili, da je velikokrat pri prodaji izpostavljeno, kakšna je ločljivost tiskanja ali DPI. Veliko kupcev je prepričanih, da večje kot so številke, boljši je tiskalnik in ločljivost. Malo pa jih ve, kaj sploh pomeni ločljivost tiskanja in kako to vpliva na kvaliteto tiska.

Ločljivost tiskanja ali resolucija natisnjene strani je povezana s številkami pik in kako tesno so skupaj - zato tudi kratica DPI, ki pomeni ''dots per inch'' ali pike na inch (inch=palec). To je merilni način, s katerim se določi, koliko črnila ali prahu je uporabljenega, da se ustvari podoba. Torej se določi, koliko črnila ali prahu je bilo uporabljenega na eno stran na vsak palec (inch).
InkJet (brizgalni) tiskalnik razprši pike črnila na list, medtem ko laserski tiskalnik spusti prah na stran kot delčke, ki se nato zlijejo in spojijo. Nekateri tiskalniki uporabljajo drugačna črnila ali vosek, vendar so rezultati enaki.

Natisnjene slike in besedilo je sestavljeno iz tisoč majhnih pik preko tiskalnih šob pri brizgalnem tiskalniku. Z laserskim tiskalnikom pa se nanaša prah v obliki mreže. Združitev vseh teh tisočih pik ustvari oblike.

Torej, zakaj je ločljivost tiskanja oziroma DPI tako zelo pomembna? Več kot je pik na eni površini palca, bolj bo slika natančna, besedilo je bolj ostro. Predstavljajte si, da morate z risanjem krogov napolniti kvadrate na bloku papirja. Zato mora tiskalnik z ločljivostjo 1200 pik na palec več dela kot tisti, ki ima 600 pik na palec. Če bi natisnjeno stran povečali, bi izgledala podobno kot slika zgoraj.

Pri tiskalnikih z ločljivostjo 1200 DPI je 1200 pik črnila ali prahu na vsak palec na dokumentu in zato je kvaliteta natisnjenega boljša. Če ga primerjamo s tiskalnikom z ločljivostjo 600 DPI je slika slabše kvalitete, pri 1200 DPI je res, da je slika boljša, je pa zato tudi tisk počasnejši. Večja, kot je ločljivost, počasnejši je tiskalnik, saj potrebuje več časa, da nanese črnilo oziroma prah. Prav tako vpliva na končni izgled izdelka tip tiskalnika - ali je InkJet ali laserski. Inkjet tiskalniki se izkažejo pri tiskanju slika, medtem ko so za besedila boljši laserski tiskalniki. Prav tako je pomembno, kakšno vrsto papirja uporabljamo. Tako je za fotografije bolje, da uporabimo foto papir.

Veliko tiskalnikov lahko tiska z različnimi ločljivostmi. Za vsakodnevno in hitro tiskanje je morda ločljivost slabša, je pa hitrost tiskanja večja. Zato lahko uporabniki, ki ne potrebujejo tako visoke kvalitete izberejo tudi ločljivost tiskanja 300 DPI. Kdor pa potrebuje večjo ločljivost in boljši izpis pa mora izbrati 1200 DPI, vendar mora upoštevati, da bo tiskanje počasnejše.

Torej, ko kupujete tiskalnik je resnično boljši tisti z večjim številom DPI. Res pa je, da tiskalniki z boljšo resolucijo tiska tudi stanejo več. Zato se je pomembno odločiti za tiskalnik, glede na to, kaj boste tiskali in kaj vam je pri tiskanju pomembno.

Trije hitri in učinkoviti nasveti, da boste še bolj uživali v službi

Če ste kot večina ljudi, vam je verjetno vaša služba všeč, vendar, ali jo pa imate zares radi. Morda se vsak dan ujamete, kako gledate na uro in odštevate ure do vikenda. Morda bi vam še kakšen drug motiv, kot le služenje denarja, prišel prav. Kar potrebujete je le malo popravkov. Preberite tri kreativne nasvete, da bo služba zabavna.

Vzemite si odmor

Veliko zaposlenih se počuti krivih, če si vzamejo par minut odmora, vendar pa vaše telo in um potrebujeta malo počitka. To lahko primerjate s šolskimi odmori, ko smo kot otroci bili po odmorih bolj zbrani. Verjemite, da to enako deluje tudi pri odraslih.
Morda si privoščite kratek sprehod po parkirišču ali preizkusite nov joga položaj kar v pisarni. Nadrejeni bo zagotovo vesel vašega nenadnega dviga produktivnosti in sodelavci bodo sledili.

Naj odmor za malico res šteje


Kako se prehranjujete medtem, ko ste v službi? Predstavlja ta hrana vašemu telesu gorivo ali le udobje? Veliko ljudi je pod stresom ali zaradi dolgčasa. Če se boste od zdaj naprej potrudili, da bo vsak obrok štel, da bo hrana zdrava in bo telesu predstavljala gorivo, bo to okrepilo ne le vaše možgane temveč bo zdravo tudi za vaš obseg pasu. Da bomo cel dan v zagonu potrebujemo zdravo kosilo in prigrizke. Če menite, da je to skoraj nemogoče, preverite tukaj nekaj preprostih idej, katere lahko uporabi vsakdo.

Zabavajte se

Pomislite nazaj, kakšna je bila vaša najljubša služba do sedaj? Verjetno je veliko verjetnosti, da ste radi hodili v službo zaradi sodelavcev, s katerimi ste se radi družili tako v službi, kot morda v prostem času.

Ste morda že pozabili, kako je lahko tudi v službi zabavno? Če se radi pošalite iz sebe in s tem zabavate druge, potem delate medvedjo uslugo vsem. Sicer ni potrebno, da zato postanete pisarniški klovn. Je pa vseeno to dober opomnik, da se vsak rad tukaj in tam nasmeji. Celo vaš nadrejeni! Včasih lahko s kakšno šalo popestrite delovni dan.

Če ste veseli in zadovoljni, bodo takšni tudi vaši sodelavci in nadrejeni. Katere stvari pa vas veselijo in tudi zaradi njih radi hodite v službo? Delite z nami in napišite komentar pod ta zapis.

Kako očistiti korona žico (corona wire)

Najprej začnimo z najbolj pomembnim vprašanjem - kaj je korona žica?

Če niste strokovnjak za tiskalnike, najverjetneje še niste slišali za to. Najverjetneje je celo prvič, da slišite besedno zvezo ''corona'' v povezavi z nečim, kar nima nič skupnega z uživanjem toplega poletnega dneva nekje na terasi. Ta žica je ena izmed najbolj pomembnih delov laserskih tiskalnikov in zanjo ne potrebuje limete.


Korona je zelo tanka W žica - prevlečena z zlatom. Izpostavljena je napetosti okrog 1000 V. Korona vpliva na nabijanje in regeneracijo fotoprevodnika ter prenos prahu iz tonerja na papir. Vpliva tudi na nevtralizacijo naboja ter spreminjanje naboja prahu.
Čeprav imajo laserski tiskalniki v večini enake komponente, pa se notranje funkcionalnosti in konstrukcija razlikujejo od proizvajalca do proizvajalca. Tako je težko zahtevno pripraviti splošna navodila za čiščenje korona žice.
Kakor ste verjetno že sami ugotovili so laserski tiskalniki dobili svoje ime zaradi tega, ker so slike in besedila natisnjena s pomočjo laserja. Razvijalna enota je na sredini naprave, obdan je z valji, korona žico, grelno enoto in tonerjem, razen če je seveda naprava znamke Brother, kateri ima toner kar v sklopu bobna.

Ko so podatki prenešeni, laser nariše/napiše sliko na boben. Korona žica prejme eksplozijo visoke napetosti, katera se nato prenese v pisano obliko na boben v obliki statične energije. Ta negativni naboj privlači pozitivno nabit prah. Korona žica daje še močnejši negativni naboj na papir, ki nato povleče prah iz razvijalnega bobna.
Učinkovitost korone je tako odvisna od razdalje med žico in fotoprevodnikom; odvisna je tudi od tega, iz kakšnega materiala je žica ter seveda na to, kakšne je vsebnost vlage v zraku v okolici.
Korona žica prenese udarjanje in zbere veliko umazanije in odvečnega prahu. Očistiti bi jo morali vedno, ko se menja toner. Če korona žice ne čistimo, se zmanjša kakovost tiska in izpis postane slabše viden, barve bledijo ali se na natisnjenih straneh vidijo črte.

Brother tiskalniki:
1. Odprite sprednja vrata tiskalnika in pokrov s tonerjem.
2. Odstranite boben s tonerjem.
3. Poiščite moder zaklop na traku in nežno premaknite, da nekajkrat zdrsi levo in desno.
4. Ko zaključite, nastavite puščico na modrem zaklopu in puščico na kaseti, preden ponovno vstavite boben s tonerjem.

Kyocera Mita tiskalniki:
1. Odprite sprednja vrata tiskalnika, nato odprite pokrov, kjer so vstavljeni tonerji.
2. Izvlecite zeleni gumb na čistilni palici zelo previdno. Vlecite tako dolgo, dokler gre in nato spet potisnite nazaj - to nekajkrat ponovite.
3. Nato očistite mrežico korone žice. Čistilec mrežice koorne vzemite in vrečke, nato odprite pokrovček. Gobasti del obrnite navzgor in ga tako namestite v tiskalnik.
4. Korono privzdignite, jo povlecite in ponovno potisnite nazaj. Postopek 2-3 krat ponovite. Mrežica na dnu korone bo tako očiščena. Čistilec morate odvreči v zabojnik za posebne odpadke, saj ga ne morete še enkrat uporabiti.
5. Pri ostalih barvah korono očistite enako.
6. Po končanem čiščenju zaprite pokrov in sprednja vratca tiskalnika.

Nekateri Xerox, HP in drugi tiskalniki:
1. Odprite sprednja vrata tiskalnika ter pokrov s tonerjem.
2. Da odstranite korona žico, sunite držalo in ga izvlecite.
3. Premaknite čistilno orodje, ki je znotraj tiskalnika pod korona žico.
4. Vstavite čistilno orodje na drugo stran ohišja korone.
5. Nekajkrat obrišite naprej in nazaj.
6. Ponovno vstavite čistilno orodje in korona žico.


Ostali Xerox, HP in drugi tiskalniki:
1. Odprite sprednja vrata tiskalnika ter pokrov s tonerjem.
2. Odstranite korona žico.
3. Uporabite Q-tip in alkohol ter nežno očistite žico.
4. Ponovno vstavite.

Najbolje je, da pred čiščenjem preverite v navodilih za tiskalnik, katera metoda čiščenja je najbolj primerna za vašo napravo. Korona žico je potrebno očistiti nežno, saj je zelo občutljiva. Če je čiščenje korona žice neuspešno, je morda najbolje, da jo zamenjate.

Dodajte pisarni osebno noto, ki bo zabavna in funkcionalna
Je vaša pisarna kraj, kjer se počutite udobno? In hkrati izžareva vašo kreativnost in produktivnost? Zbrali smo nekaj idej, ki vam bodo pomagala, da bo vaš delovni prostor zadostil tem kriterijem.

Funkcionalnost

Razvrščajte naloge po pomembnosti - od tega, kako izkoristite svoj čas do tega, s katero nalogo se najprej spopasti.

Vedno imejte na očeh, kaj bi moralo biti na vrhu vaših dnevnih nalog. Organizacija je ključnega pomena. Predalniki za papir in pisarniški namizni seti pomagajo vzdrževati red in organiziranost delovne mize. Z barvnimi samolepilnimi lističi si prav tako lahko pomagamo vzdrževati sledenje pomembnim nalogam. Da ne bo kopičenja nepomembnih dokumentov, pa lahko pomagajo tudi uničevalniki papirja, ki vedno zelo koristno opravijo svoje delo.
Vse te manjše spremembe, ki jih boste uvedli bodo pomagale, da bo vaša produktivnost večja.

Zabava


Seveda imate veliko dela - ampak biti nasmejan je biti zdrav. Pomembno je ohraniti dober smisel za humor v vseh situacijah, kar vam bo pomagalo, da boste uživali v tem, kar delate in se boste vedno veselili dneva, ki ga preživite v pisarni. Če imate v pisarni okna ali ne, poživite stene z barvami ali s koledarji z zanimivi motivi. 


Samo za vas


No, kje je spet moj spenjač?! - je moder, majhen, enak, kot ga imajo vsi v pisarni. Ste razmišljali, da bi si naredili svoj unikaten spenjač - da bo samo vaš, najsi bo krokodil, žabica ali morda okrašen z biserčki. Naj to ne bo le ideja, uresničite jo. Ne moremo pa garantirati, da ne bodo ostali sodelavci vsaj malo zavistni.


Preverite še ostalo ponudbo materiala za pisarne in veselo na delo.

Kaj je boben/razvijalna enota?

Laserski tiskalnik je sestavljen iz mnogih komponent, katere ustvarijo tehnologijo, s katero lahko natisnemo dokumente, ki ustrezajo profesionalnim standardom. Papir gre skozi valj in zaradi prahu v tonerju so znaki in črke vidne našim očem. Kljub temu pa je razvijalna enota osrednji del v teh visoko naprednih tiskalnikih. Najdemo ga lahko tudi pod oznakama boben ali fotoreceptor; razvijalna enota je odgovorna za prenos prahu iz tonerja v slike ali besedila na papir. 

Boben sprejme pozitivni naboj iz korona žice. Laser nato piše na boben in pušča negativen naboj v obliki slike ali besedila, kateri se tudi natisne. Ker ta naboj privlači toner se le-ta oklene na razvijalno enoto, kjer je negativni naboj. Valji nato povlečejo papir skozi napravo. Ker je negativni naboj na papirju močnejši kot ta na razvijalni enoti se prah iz bobna nanese na papir in natisne natančen dokument v zelo hitrem času.
Večina tiskalnikov ima za boben in toner ločene reže, v katere se vstavita. Za nekatere tiskalniki, kot je Brother je potrebno kupiti ločeno boben in toner in ju sestaviti skupaj ter nato kot eno enoto vstaviti v tiskalnik. Nekateri tiskalniki imajo tonerje, v katere je boben že vgrajen in se menjajo kot potrošni material. Prepričajte se, kateri sistem uporablja vaša naprava, da boste znali nabaviti pravilne.


Na tej fotografiji je vidna razlika med bobnom kot samostojno enoto in med bobnom, v katerega se vstavi toner.

Naj vam ne bo nerodno, če imate težave z ločevanjem tonerja in bobna. Zapomnite si samo, da ima boben - razvijalna enota dolg valj, ponavadi zelene barve. Pomembno je, da se površine valja ne dotikate ali ga izpostavljate svetlobi, saj je zelo občutljiv.

Nenehno sevanje z laserjem terja svoj davek na razvijalni enoti - tako na najboljših kot tudi na najbolj prodajanih bobnih. Vidni bodo postali znaki obrabe in posledično bo trpela kvaliteta tiska. Na natisnjenih dokumentih z besedilom bodo vidne temne lise ali bodo črte med natisnjenim besedilom. Slike bodo svetlejše, tudi če boste zamenjali toner. Najprej lahko zaženete notranje čiščenje sistema in natisnete testno stran preden določite, da je težava v razvijalni enoti.

Spremenite fotografije v umetniške slike

Slike družine, prijateljev ali celo hišnih ljubljenčkov so dragocen spomin in prav nič presenetljivo ni, da se radi obdamo z opomniki na tiste, ki so nam pomembni. Če imate tudi sami kakšno fotografijo, ki jo zelo cenite, razmislite in jo morda spremenite v pravo sliko.

Na spletu obstaja veliko pripomočkov, s katerimi lahko dosežete poseben učinek in bo vsaka slika izgledala kot prava oljna slika ali akvarelna umetnina. V nadaljevanju bo predstavljenih nekaj od teh pripomočkov, ki jih lahko uporabite na svojih računalnikih.

1. Tuxpi Photo Editor
To je ena izmed najenostavnejših spletnih storitev, s katero lahko dosežete zelo prepričljiv slikarski učinek na slikah. Pri tem postopku lahko samo regulirate število učinkov na fotografiji in ojačate barvo. Sicer nima na voljo toliko možnosti za spreminjanje, kot ostale metode. Je pa zelo enostavna in zagotavlja zelo lep rezultat že z nekaj kliki.

2. PsykoPaint
Za uporabo tega programa bo potrebno malo več dela, vendar bo tudi ogromno zabave. Svojo fotografijo enostavno naložite v program in se spremenite v Van Gogha in z miško ''barvajte'' po fotografiji. Dotiki s čopičem izgledajo zelo prepričljivo, saj program avtomatsko uporabi barvo, kjer ste ''pobaravali''. Za uporabo tega programa se morate registrirati in ustvariti svoj račun, da shranite svoje delo. Se pa lahko registrirate tudi preko svojega Facebook računa in tako delo poenostavite.

3. FotoSketcher
FotoSketcher je brezplačen program za Windows, s katerim lahko dosežete zelo prepričljive slikarske učinke. Ponuja zelo velik izbor različnih stilov slikanja - izbirate lahko med več kot 20 možnostmi, med njimi so slikanje s kredo, akvarelne barve, oljno slikanje in druge. Ko dokončate z ustvarjanjem, lahko sliko tudi natisnete z uporabo InkJet tiskalnika in uporabo kartuš.

4. Artista Oil
Artista Oil je enostavna aplikacija, ki ni na voljo samo za Windows in Mac uporabnike, temveč tudi za iPad in iPhone. Čeprav aplikacija ni zastonj, pa je cena dostopna in rezultati so naravnost osupljivi. Program ponuja veliko možnosti, s katerimi lahko ustvarite pravo umetniško sliko, vendar pa ni potrebno veliko dela s strani uporabnika in tako lahko hitro ustvarite zelo dobre rezultate.

5. Glaze
Nagrada za aplikacijo, ki povzroča zasvojenost pa zagotov dobi Glaze iPhone and iPad app. Program je brezplačen in zelo enostaven za uporabo, ponuja izredno veliko različnih stilov in zagotovo ne boste prenehali z igranjem. Veliko strani uvršča Glaze na sam vrh aplikacij za urejanje fotografij in to prav gotovo z zelo dobrim razlogom. Prav tako se šušlja, da je v razvijanju aplikacija za Android.

V večini hiš lahko najdete ogromno fotografij in z malo dela jih lahko spremenite v prave umetniške kreacije. Ko jih v posebnem programu obdelate, jih enostavno natisnite z InkJet tiskalnikom, uporabite kvalitetne kartuše, sliko uokvirite in jo pokažite. Če še ne veste, kako enostavno izdelati najboljše fotografije, si lahko to preberete v zapisu: 4 nasveti za tiskanje kvalitetnih fotografij

4 nasveti, kako varčevati s časom in povečati produktivnost

Ti enostavni nasveti vam bodo pomagali racionalizirati vsakodnevno delovno rutino in naloge.

Morda se vam je tudi že zgodilo, da je prišel kakšen dan, ko se enostavno niste mogli zbrati. Usedemo se za mizo, da bi dokončali svoje delo, pa nas zmotijo zunanji šumi ali morda pogovor sodelavca po telefonu.
Nekaj minut tavanja možganov ima lahko sicer osvežujoč učinek med delovno rutino, če se pa to dogaja dan za dnem, pa se lahko to kaže na zmanjšani produktivnosti.

Če ste oseba, ki se med dolgim delovnim časom težko zbere, pa na srečo obstaja kar nekaj nasvetov, ki racionalizirajo dnevno delovno rutino in pomagajo, da ostanete bolj zbrani in osredotočeni na delovne naloge.
Za začetek ponujamo nekaj enostavnih nasvetov za varčevanje s časom in povečanje produktivnosti:

1. Razvrstite delovne naloge po pomembnosti

Se tudi vam včasih zdi, da je kakšen dan toliko dela, da sploh ne veste, kje začeti? Rešitev je v tem, da je potrebno le začeti, najprej s prvo nalogo, jo dokončati in nadaljevati z naslednjo. Dober način, da opravite večje število nalog in se ob tem ne počutite zasuti z delom je, da določite, katere naloge so najbolj pomembne in si sestavite seznam nalog. Katere naloge boste opravili najprej je odvisno tudi od tega, do kdaj mora biti določeno delo opravljeno in kakšni so cilji. Za lažje sledenje si lahko pomagate tudi z raznobarvnimi listki in tako določite, katere naloge je potrebno opraviti najprej.  Pomembno je, da pred začetkom vsake naslednje naloge prejšnjo nalogo v celoti dokončate, da preprečite raztresenost.

2. Bodite pazljivi pri zavlačevanju

Če vas lahko nekaj hitro zmoti, morda elektronska sporočila, socialni mediji ali interni klepet, poskušajte omejiti te motnje, kolikor se le da. Kot primer, namesto, da imate odprto okno s sporočili ali Facebook, si dovolite, da boste pogledali nanje le za kratek odmor med dvema nalogama. To vam bo pomagalo, da boste osredotočeni na delo, ki ga je potrebno opraviti. Prav tako boste preprečili, da bi vas premamilo, da bi odprli brskalnik.

3. Poenostavite ponavljajoče naloge

Veliko direktorjev in uslužbencev ponavlja enake naloge mesečno ali celo tedensko. Za primer lahko vzamemo, da je potrebno vsak mesec naročevati kartuše. Če vidite, da ponavljate enake procese pogosto, preverite, če lahko te postopke poenostavite.
Na spletni strani Printink.si imate možnost poenostaviti naročanje kartuš in tonerjev tako, da se registrirate v našo spletno trgovino in lahko enostavno ponovite oddajo prejšnjega naročila. Tako poenostavite postopek izbiranja in naročilo enostavno samo ponovno oddate ter prihranite čas.

4. Naredite več tako, da si vzamete odmor

Čeprav se morda zdi, kot da greste korak nazaj in naredite manj s tem, ko si vzamete odmor, pa je resnica drugačna. To vam lahko pomaga, da postanete bolj produktivni. Bolje je, da damo svojemu umu dovolj počitka, da se napolni in okrepi, kot pa da dela, dokler nismo že izmučeni. Glede na raziskave bi bil še najboljši večminutni sprehod v naravi, saj le-to še bolj prenovi naše celice in zmanjša občutke. Dokazano je, da se najbolje in najprej sprostimo v naravi. Ko boste imeli naslednjič natrpan delovni urnik z obveznostmi, si vzemite čas za nekajminutni sprehod zunaj, da boste sprostili um.


Imate tudi morda kakšne ideje in zamisli, kako varčevati čas in povečati produktivnost. Vaše zamisli lahko vpišete v komentarje.

Skrivnost laserskega tiskanja

Laserske tiskalnike uporabljamo za tiskanje že dolgo, ne zavedamo pa se, da skrivajo v svoji notranjosti zapleten mehanizem, ki pomaga natisniti, kar želimo.

Delujejo na principu statične elektrike. V samem procesu tiskanja laserski tiskalnik prenese na papir digitalno informacijo v obliki teksta ali slike. Medij je fin prah, ki ga s pomočjo statične napetosti prenese na papir. V tiskalniku je tudi poseben boben, ki je prekrit s snovjo, ki je občutljiva na svetlobo. Na začetku ima pozitiven električni naboj, pod vplivom laserja (svetlobnih žarkov) in ogledal spremeni naboj. Nanašalni valj nato prah s pozitivnim nabojem posipa na površino bobna. Prah se obdrži na bobnu samo tam, kjer je naboj negativen, odbija pa se od pozitivne površine. Prah se tako obdrži samo tam, kjer je bil boben predhodno osvetljen z laserjem. Na bobnu dobmo tako elektrostatsko sliko željenega odtisa. Na papir, ki je močneje naelektren kot boben se prenese prah, papir pa predhodno naelektri posebna žička. Preden papir zapusti tiskalnik, nadaljuje pot preko grelne enote, katera pri temperaturi do 200°C zapeče prah na papir. Prah v tonerju je sestavljen iz plastičnih zrnc in pigmenta (železovega oksida).


Tiskalnik podatke sprejme v vektorski obliki v enem od printerskih jezikov (npr PostScript) in interno spremeni vektorski zapis (krivulje) v bitno sliko (matriko točk). Tehnologija tiskanja zahteva, da je stran v celoti spremenjena v bitni zapis, preden se tiskanje sploh lahko začne.
Na koncu laser ponovno osvetli boben in ga pripravi na naslednji obrat.

Poleg laserske tehnologije za osvetljevanje bobna obstajata še LED in LCD tehnologija. Z LED tehnologijo pa se je največ ukvarjalo podjetje OKI. Tehnologija LED namesto laserja uporablja LED diode, ki s prižiganjem ustvarijo vzorec na bobnu. Ne more pa tiskati več listov hkrati.
Laserski tiskalniki imajo veliko ločljivost tiska, so hitri, izpis je dolgoobstojen, cena prahu pa je dokaj nizka.